Forum www.sejm2011.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Zasady gry

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sejm2011.fora.pl Strona Główna -> Zaczynamy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator



Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:37, 23 Lis 2012    Temat postu: Zasady gry

I. Stwórz posła

1. Nową postać tworzysz w wątku „nowy poseł”.
2. Wpisz imię i nazwisko swojego bohatera. Nie gramy prawdziwymi politykami, w związku z czym nie mogą być to nazwiska prawdziwych polityków, np. Janusz Palikot czy Waldemar Pawlak.
3. Wybierz partię, którą będzie prezentował Twój poseł. Do wyboru jest jedno z sześciu ugrupowań, które po wyborach w 2011 roku weszły do parlamentu, czyli Platformę Obywatelską, PiS, Ruch Palikota, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Unię Demokratyczną i Teraz MY. Wybrana partia nie musi odzwierciedlać Twoich przekonań politycznych w „realu”. Natomiast grając ją musisz realizować jej założenia i program.
4. Wybierz okręg wyborczy, który Twój poseł będzie reprezentował. Spis okręgów wraz z ilością mandatów, jakie poszczególne partie uzyskały w danym okręgu znajdziesz tutaj: . Zwróć uwagę na to, by Twoja partia miała swojego reprezentanta w okręgu, który wybierasz, np. nie możesz być posłem SLD z Płocka (okr. 16), lub posłem PSL z Gdańska (okr. 25). Możliwe jest, by dwóch posłów, także z jednej partii pochodziło z jednego okręgu.
6. Zabronione jest posiadanie dwóch kont przez jedną osobę. Jeżeli wykryję taki zagrywki gracz zostanie usunięty.

II. Przebieg gry

1. Gra odbywa się przez wpisy na forum.
2. Gra nie jest podzielona na tury. Każdy tydzień w „realu” odpowiada jednem miesiącowi w „wirtualu”.
3. Gra rozgrywa się głównie na dwóch płaszczyznach: sejm, media.
4. Administrator codziennie publikuje wiadomości, po jednej z kraju u jednej ze świata.. Posłowie w swoich działaniach powinni reagować na publikowane wiadomości i komentować je.
5. Dwa razy w tygodniu Administrator publikuje sondaż. Wpływa na to ocena aktywności graczy i partii. Jego wynik nie podlega zażaleniu, Administrator obiecuje, że nie będą nań wpływać jego własne poglądy. Sondaż będzie publikowany w niedzielę i środę.
6. Gra rozpoczyna się 10 października 2011 roku.
7. Rolę prezydenta pełni Administrator. Może on zawetować ustawę uchwaloną przez Sejm. W wyborach prezydenckich będzie mógł wystartować każdy z graczy, jeżeli złoży 100 tyś podpisów Wink.
7. Gra ma być w jak największym stopniu realistyczna.

III. Sejm
1. Gra ma przede wszystkim odzwierciedlać działalność niższej izby parlamentu.
2. Podział mandatów na początku gry odzwierciedla podział mandatów tuż po wyborach w 2011 roku. PO ma 207 posłów, PiS – 157, RP – 40, PSL – 28, SLD – 27, MN – 1. Liczby te mogą ulec zmianie, a z pewnością ulegną po wyborach, o ile do nich dociągniemy.
3. W Sejmie znaleźli się też przedstawiciele Racji Polskiej Lewicy startujący z list RP, którzy ze względu na to, iż zdobyli tylko 2 mandaty nie mogli założyć koła. Teraz osoba występująca z Ruchu Palikota może takich posłów zabrać po konsultacjach z Administratorem.
4. Każdy gracz reprezentuje w sejmie przede wszystkim swojego posła. Musi on być członkiem jednego z klubów lub kół. Nie ma możliwości zaczynania gry jako poseł niezależny. Klubu nie można opuścić (chyba że w wyjątkowych wypadkach za zgodą administratora – wniosek musi być uzasadniony) Możliwe jest przechodzenie z klubu do klubu za zgodą drugiego klubu. Z klubu można zostać wyrzuconym po uprzednim głosowaniu całego klubu. Poseł odchodząc z klubu zabiera tylko „siebie” lub w wyjątkowych wypadkach kilka posłów z klubu i zakłada własne koło lub klub (do decyzji Administratora).
5. Na początku kadencji sejm wybiera marszałka i wiecmarszałka. Będzie nim jeden z graczy, ale uwaga: jedynie w zakresie ustalania kolejności ustaw rozpatrywanych przez sejm. Marszałek może stosować „zamrażarkę”, jednak nie dłużej, niż przez okres 1 miesiąca (czyli w grze 1 tygodni). Prezydenckie projekty ustaw trafiają do 1. czytania z automatu.
6. W Polsce to parlament uchwala prawo. Inicjatywę ustawodawczą posiada w realiach gry prezydent, rząd i co najmniej 15 posłów – w przełożeniu na nasze realia posiada ją jednak każdy gracz, o ile liczba posłów jego ugrupowania podzielona przez liczbę graczy należących do ugrupowania nie jest mniejsza niż 15. Warto pamiętać, że z reguły projekty ustaw zgłasza rząd lub całe kluby.
7. Od graczy nie jest wymagana drobiazgowa znajomość prawa. Projekty ustaw mogą być maksymalnie uproszczone, zawierając jedynie po kilka artykułów opisujących konkretne proponowane zmiany. Oczywiście trzeba pamiętać o tytule „ustawa o…” dacie uchwalenia (wystarczy rok), podziale na rozdziały i artykuły oraz określeniu terminu wejścia w życie.
8. W rzeczywistości sejm rozpatruje projekty ustaw w ramach trzech czytań. My sprawę uprościmy: po przekazaniu ustawy przez marszałka pod obrady, projekt trafia od razu do trzeciego czytania, podczas którego odbywa się przez 4 dni debata. Można zgłaszać poprawki.
9. Obowiązuje następujący porządek debaty: najpierw głos zabiera wnioskodawca, następnie przedstawiciel największego klubu parlamentarnego (obecnie PO), później drugiego co do wielkości (obecnie PiS). Następnie – by nie utrudniać – brać udział w debacie może każdy. Każdą wypowiedź należy zacząć słowami „Panie Marszałku, Wysoki Sejmie”. Jeśli przez 12 godzin punkt obrad będzie "martwy", przechodzimy do następnego.
10. Kluby mają obowiązek brać udział w debatach, podczas których przynajmniej jeden ich przedstawiciel musi przedstawić stanowisko partii w danej sprawie i je uzasadnić. Jeśli partia mająca graczy nie weźmie udziału w debacie, jej głosy w danej sprawie uznawane są automatycznie jako "za". Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy gracz zgłosi nieobecność.
11. Głosowanie trwa do końca trzeciej doby od momentu założenia wątku z głosowaniem. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy gracz, który był zarejestrowany w chwili założenia wątku debaty nad danym projektem. Głosuje się poprzez wpisanie „Za”, „Przeciw” lub „Wstrzymuję się od głosu” w oddzielnym temacie założonym przez administratora w forum „głosowania”. Głosy liczone są w następujący sposób: 10% głosów każdego z ugrupowań (zaokrąglane do dołu) „należą” do Administratora. Udziela ich wedle własnego rozsądu, jak posłowie danej frakcji parlamentarnej głosowaliby nad daną ustawą. Każdy gracz dysponuje liczbą głosów proporcjonalną do liczby graczy należących do jego ugrupowania. Przykładowo: głosowana jest kolejna nowela ustawy lustracyjnej. PiS jest „za”, zgodnie z przewidywaniami. Do klubu RP, dysponującego 40 mandatami, należy 6 graczy. Administrator dysponuje 10% wszystkich głosów RP, co daje 4 głosów, czyli – w zaokrągleniu w dół – 4 głosów „za”. Zostaje 36 głosów. Jako że głosowało 6 graczy RP, każdy dysponuje 6 głosami. Z 6 graczy 4 głosowało za, 2 przeciw. Daje nam to 4+4x6 głosów za i 2x6 głosów przeciw. Czyli: 28 posłów RP głosowało „za”, 12 głosowało „przeciw”. Głosy podlicza Administrator.
12. Kluby muszą dbać o to, by frekwencja w głosowaniach była odpowiednia. Dlatego też Administrator uznaje, iż wszystkie głosy danego klubu zostały oddane jedynie wówczas, gdy w głosowaniu wzięło udział min. 70% - zaokrąglane w górę - wszystkich graczy danego ugrupowania. Inaczej liczba oddanych głosów odpowiednio spada. Przykładowo: Głosowana jest ustawa o podatku liniowym 15%. Jednak z 10 graczy jedynie 6 wzięło udział w głosowaniu. W efekcie w głosowaniu wzięło udział jedynie 79 posłów PO, spośród wszystkich 133.
13. Posłowie mogą składać zapytania i interpelacje do prezes rady ministrów i poszczególnych ministrów. Mają oni na odpowiedź 4 doby.
14. Ustawy, które opuszczają sejm, będą trafiały do senatu, a później do prezydenta. Senat i prezydent to domena Administratora, może on zgodnie z poglądami aktualnego prezydenta zawetować ustawę. Sejm może weto odrzucić. Weta i poprawki senackie będą pojawiały się sporadycznie, podobnie jak prezydenckie lub senackie inicjatywy ustawodawcze (a także inicjatywy obywatelskie).
15. Obowiązuje zakaz zmieniania ordynacji wyborczych. Taki wniosek nie będzie rozpatrywany przez nasz Sejm.

IV. Media

1. Działalność medialna posłów polega przede wszystkim na organizowaniu konferencji prasowych. Opis konferencji umieszczany jest w nowym poście. Po komunikacie posła Administrator może zadać mu pytania jako dziennikarz. Niedozwolone jest udzielanie się innych graczy w wątkach konferencji prasowych innych graczy, aczkolwiek mogą w ramach własnych konferencji odpowiadać na konferencje innych graczy.


V. Jak startujemy?
1. Rejestrować się i zakładać graczy można już przed oficjalnym startem. Data startu ogłoszona zostanie z kilkudniowym wyprzedzeniem. Gra nie wystartuje, dopóki do PO, PR i przynajmniej jeszcze jednej partii nie zapisze się przynajmniej po jednym graczu.

Inspiracją do stworzenia tej gry była inna gra polityczna o nazwie sejmpo2205.fora.pl . To dzięki niej ją założyłem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pią 18:13, 30 Lis 2012, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Vladimir Voronin




Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:41, 24 Lis 2012    Temat postu:

Cytat:
wszystkie głosy Mniejszości Niemieckiej „należą” do Administratora.

Czyli pani Erika nie ma prawa głosu ? Wink Po co ona w ogóle gra.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Vladimir Voronin dnia Sob 18:41, 24 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Administrator
Administrator



Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:45, 24 Lis 2012    Temat postu:

Oczywiście, że nie. Wkradł się błąd Wink.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sejm2011.fora.pl Strona Główna -> Zaczynamy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin